Zehirli | Konular | Kitaplar

Ahiret Gününe İnanmanın Faydaları


Âhiret gününe inanmak insana sorumluluk duygusu kazandırır. Sorumluluk duygusu taşıyan bir insan davranışlarına dikkat eder.

Âhirete inanmak demek; öldükten sonra tekrar dirileceğimize ve dünyada yaptığımız işlerden Allah'ın huzurunda hesap vereceğimize, iyilik yapanların mükâfat göreceklerine, kötülük işleyenlerin cezalandırılacaklarına inanmak demektir. Bu inanç insanı kötülük yapmaktan sakındırır, iyiliğe ve doğruluğa yönelterek ahlâk ve fazilet sahibi yapar. Bu inanca sahip insanlardan meydana gelen bir toplumda hiç kimse başkasına zarar vermez, herkes birbirinin hakkına saygı gösterir, elinden geldiğince iyilik yapar. Bu davranışlar kişiler arasında karşılıklı olarak sevgi ve güven duygularını geliştirir.

Âhirete inancı olmayanlar, ölüm anında gerçekleri görecek ve Allah'ın emirlerini yapmak için dünya hayatına geri dönmek isteyeceklerdir. Ancak iş işten geçmiş olduğu için bu istek kabul edilmeyecektir. Bu durum Kur'an-ı Kerim'de şöyle haber veriliyor:

"Onlardan birine ölüm gelince: Rabbim! Beni geri çevir. Belki yapmadan bıraktığımı tamamlar, iyi iş işlerim, der." (21)

Âhiret gününe inanmak insanı teselli eder, üzüntüsünü azaltır.

Şöyle ki:

Dünyada nice iyi insanlar, iyiliklerinin karşılığını görmeden; haksızlığa uğrayanlar hakkını almadan; nice zâlimler de cezasını çekmeden ölüp gitmektedirler. Haklı ile haksızın, iyi ile kötünün ayrılacağı ve herkesin yaptığının tam olarak karşılığını bulacağı gün, ahiret günüdür.

Âhiret gününde ilâhi adalet yerini bulacak; iyilik yapanlara iyiliklerinin müfkâfatı bol bol verilecek; haksızlığa uğrayanlar eksiksiz olarak haklarını alacak; zalimlerin yaptığı yanında kalmayacak, hak ettikleri cezayı bulacaklardır. İşte bu inanç, insana huzur verir, üzüntülerini azaltır.

Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

"Kıyamet gününde insan dört şeyden sorguya çekilmedikçe Allah'ın huzurundan ayrılamaz:

– Ömrünü nerede geçirdiğinden,

– Vücudunu nerede yıprattığından,

– Malını nereden kazanıp nereye harcadığından,

– Bildiği ile ne amel ettiğinden" (22)

Yeniden diriliş ile başlayan ve sonsuza kadar devam edecek olan zamana "Ahiret Günü" denir. İşte, bütün insanların öldükten sonra yeniden dirilmesine ve ondan sonra devam edecek olan sonsuz hayata inanmak, imanın en önemli esaslarından biridir.


38 yorum

ahirete inanmanın faydaları

çok ii şey ama çokta bilgi verir

20.12.2008 - oya günel

paylaşım

sağol ama bende paylaşmak istiyorum

1. Hırsızlık, dolandırıcılık, yalancılık ulüm, cinayet..... gibi fenalıkların ahiret hayatındaki kötü sonuçlarını düşünen kimse, bu fenalıklardan kaçınmaya çalışır. Hiçbir kötülüğü yapmaya cesaret bulamaz. Çünkü hesabını vereceğini düşünür. Böylece hem kendisinie ve hem de cemiyetine faydalı duruma gelir. İşte ahirete iman bu kötülükleri yaptırmak.
2. Ahiret gününde, iyi-kötü, her şeyin mükafat veya cezasının alacağına inanan bir kimse, davranışlarını devamlı kontrol altında bulundurur. Kendini her an hesaba çeker, elinden geldiği kadar kötülükten uzaklaşır, iyiliğe yönelir. Azabdan kurtulmanın, sevap kazanmanın yollarını arar.
3. Ahirete inanmayan, sadece kendi menfaatını düşünen, menfaatiyle ilgilenen kimse, başkalarının menfaatını hiç düşünmez. Halbuki, ahirete inanan kimse, diğer insanların menfaatını ne kadar düşünürse, ahirette o kadar çok mesud olacağını bilir ve ona göre hayatını tanzim eder, düzenler. Bu şekilde davranan bir insan ise, başkalarının iyiliğine çalışır, faydalı bir insan haline gelmiş olur.
4. Ahiret gününe imanı olan bir insan, başına gelen felaketlere karşı sabretmesinin karşılığını ümid eder ve bu ümide bağlı olarak üzüntüsü hafifler. Fakat böyle bir inanca sahib olmayan kimse, çektiği üzüntülerin kendisine hiçbir şey kazandırmayacağını kabul ettiğinden, bu üzüntülerden kurtulmak için çırpınır, kurtulmadığı sürece de ümitsizliğe düşer. İşte ahirete iman, insana ümid dolu bir hayat kazandırırır.
5. İnsanlar, dünyada bulundukları müddetçe, arzu ettikleri bir çok şeyleri de elde edememektedirler. Fakat iyi kimseler, oldukları taktirde, istedikleri bütün şeylere, ahiret hayatında kavuşacaklarını düşünerek mutlu olurlar. Ahirete iman mutluluğun anahtarıdır.
6. Bilhassa yaşlı kimseler, her an ölümle karşı karşıya bulunduklarından, korkulu anlar geçirirler. Halbuki ölümü yeni bir hayatın başlangıcı olarak düşünenler ise, yaşadıkları günleri huzurlu olur ve rahat ederler, mukadder olan, kaçınılması mümkün olmayan ölümden hiç de korkmazlar.
7. Dünyada iken bir yolculuğa çıkacağı zaman, bir katım hazırlıklar yapar. İbadet ve taatte bulunur. Hayır ve hasenatta koşar. İnsanlara yardım eder. Ebedi kalacağı ahiret hayatı için azık hazırlamaya gayret sarfeder.
8. Ahirete inanan bir kimse orda hesaba çekileceğini düşünerek kazandığı malın helal olmasına dikkat eder. Haramdan kaçınır. Helal kazanır ve meşru şekilde harcar, hayrını hasenatını da yapar...
9. Ahirette hak sahibinin hakkının zalimden alınıp, sahibine verileceğine inanan bir kimse, haksızlık yapmaz. Kimsenin malına, canına, ırz ve namusuna tecavüz etmez. Peygamberimiz: (sav) And olsun kiyamet gününde bütün haklar sahiblerine muhakkak tediye olunacaktır. (ödenecektir.)Hatta boynuzsuz koyun için, boynuzlu koyundan kısas yapılacaktır

işinize yaradımı_______

22.12.2008 - misafir

:)

çokk güzel olmuş yha işimi kolaylaştırdı ödevide burdan buldum sağolun valla :)

13.01.2009 - misafir

güzel olmuş teşekkür

güzel olmuş teşekkür ederim ya ödevimi yaptım valla :D

19.01.2009 - ÇILGIN KIZ

ÇOK GÜZEL

ÇOK GÜZEL

19.01.2009 - misafir

ahirete iman

allah razı olsun çok şükür ödevimi yaptın tşk

08.03.2009 - rojda

cok saol

cok saol aga işime cok yaradı şimdi peformans ödevimi bitirebilirim.

25.03.2009 - misafir

islam

TEK YOL VAR ODA HİLAFETTİR

26.03.2009 - kuran ve sünnet

çook tessekkur ederim yha

çook tessekkur ederim yha ALLAH razı olsun valaa odewimden 100 alcam kesin yhanii :)

08.11.2009 - İREM

saolun

çok saolun ben aslı ödeimi yaptım bu gün 08 kasım 2009 pazar günü çok çok çok teşekküt ederim tüm karahasanoğlularına selamlaaarrr

08.11.2009 - misafir

ödevvvvvvvvvvvv

saol aga ödev manyak bişi oldu

12.11.2009 - batuhan

slm:D

çok gzl olmş çok saol çok işime yaradı ödevimi bitirdim...

20.11.2009 - elif

bencede çok qüsel olmus

bencede çok qüsel olmus hacı tsk walla ödewimi burdan yaptım

20.11.2009 - misafir

ÖDEV

ÇOK TŞK EDERİM PERFORMANS ÖDEVİMİ ÇOK LAZIM OLDU ELLERİNİZE SAĞLIK

26.11.2009 - FATMA BETÜL

ALLAH razı olsun

ÇOOOOOOOOOK saolun allah razı olsun 100 Aldım tekrar tsk

13.12.2009 - misafir

Konular