Zehirli | Konular | Kitaplar

Kapalı yerde söylenen sözler

Alman Adenauer Vakfı’nın tertip ettiği dinî konferanstan bahsettiğim geçen haftaki yazımda, bu vakıfla ilgili bir davadan da bahsetmiş, “Mahkemenin şimdiki safâhatını bilmiyorum” demiştim. Kendileriyle ilgili meseleleri çok iyi takip ediyorlar ki, yazının çıktığı gün, aynı vakıftan arayıp mahkemenin beraat kararını göndererek beni bilgilendirdiler. Takdir edilecek bir tavır.

Bahse konu dava, 2002 senesinde doğrudan bu vakfa yönelik değil, bazı Alman kurumlarının temsilcileriyle, bazı Türk vatandaşları aleyhine açılmış. Dördüncü duruşmadan sonra ise, oybirliğiyle beraat kararı verilmiş...

Bu bilgiden sonra konferanstaki konuşmalara geçelim.

Yapılan konuşmalar, zihinlerde çeşitli sorular oluşmasına sebep oluyordu. Acaba dinlerin karışımından yeni bir din mi çıkarılmak isteniyordu? Hak din tek değil de birkaç tane miydi? vs...

Bir gazetecinin soruları bu tesbitimde yanılmadığımın isbatı oldu. O gazeteci şunları sordu:

a) “Üç dinin karışımı olan yeni bir din mi hedefliyorsunuz?

b) Dinlerarası diyalog yapılırken, herkes karşı tarafı dinleyecek ve kendi ağızlarından onların dinleri öğrenilecek diyorsunuz. Papa’nın, ‘Dinlerarası diyaloğa evet, ama sadece Hıristiyanlığın hak olduğu kabul edilmek şartıyla’ sözüne ne diyorsunuz?”

Birinci soruya, cevap sayılmayacak bir cevap verdiler. İkinci soru ise hepten cevapsız kaldı. Diyalog toplantılarında art niyet yok derler hep. İyi de niçin susarlar? Niçin cevap vermezler?

Huylarını biliyorum, olmayan cevabı var sayacaklar, cevap verdiklerini söyleyeceklerdir. Öyleyse verdikleri cevabı göndersinler de buradan okuyucularımıza duyuralım.

Birkaç sene önceki bir toplantıdaki konuşmasına hayran olduğum ve ortalığı o zaman “harman” yerine çeviren ilâhiyatçı profesörümüz, bu sefer beni hayal kırıklığına uğrattı.

Önce Matta İncili’nden bir cümle, ondan sonra da Kur’an’dan bir ayetin mealini okudu. İkisinin mânâsının birbirine yakın olduğunu söyledi. Gerçekten öyleydi.
Arkasından şu vurgulandı: Tabiî ki aynı mânâyı taşırlar. Çünkü ikisinin de kaynağı aynı.

Değerli okuyucular, yanlış işte burada! Tam bu noktada!
İncil’in orijinal halinin bozulduğu inancını taşıyan Müslümanlara, “Hayır öyle değil. Şu an elde bulunan İncillerin söyledikleri de Kur’an’ın söylediğinin aynısıdır” denilmiş oluyor.

O zaman bu, “Ha Kur’an, ha İncil” demek olmuyor mu? Bunun da arkasından, “Ha cami, ha kilise” sözü gelir. Onun da sonu, “Ha Müslümanlık, ha Hıristiyanlık” noktası değil midir?

Nitekim bu aynen yaşandı. Bazı Müslümanlar, “İkisi de aynı olduktan sonra ne farkeder? Ha İslâm, ha Hıristiyanlık” diyorlar. Bunu geçen haftalarda şahitlerinin ismiyle beraber yazmıştık.

Kur’an ve İncil’in söylediklerinin birbirini tutması meselesine gelelim:

Dinle, imanla ilgi ve alâkası olmayan bir konuşmacının, “insanlarla iyi geçinmek, insanlara faydalı olmak, ahlâk ve görgü kuralları” hakkında bir konuşma yaptığını düşünün. Bu konuşma içinde de Kur’an ayetlerinin mânâsına uygun birçok cümle bulmak mümkün. Şimdi bu da mı ilâhîdir? Cümleler benziyor diye bu konuşmanın kaynağı da Kur’an’ın kaynağıyla aynı mıdır?

Bir ilâhiyat profesörümüz konuşmasında diyor ki, “Avrupa’da camiler açılıyor; ama burada bir kişi Hıristiyan olsa ayranımız kabarıyor.”

Ne yapmalıydık? Kayıtsız mı kalmalıydık? Önce bu sözdeki mantık hatasını düzeltelim. Avrupa’da cami açılmasının karşılığı, Türkiye’de de kilise açılmasıdır, Hıristiyan olmak değil. Avrupa’daki camiler ihtiyaçtan açılıyor, Türkiye’de ise Hıristiyan olmayan yerlere kiliseler açılıyor? Bir Müslüman Hıristiyan olunca ayranımızın kabarmasına gelince... Bu sözü Hıristiyanlar söylese yadırganmaz. İlâhiyatçılar söylüyorlar ki oldukça yadırgıyoruz. Amma cevap vereceğiz.

İncil yaprakları arasına konan dolarlarla ve altın kolyelerle kandırarak Müslümanları Hıristiyanlaştırmaya çalışmak normal mi ki ayranımız kabarmasın?

Ve öğrendik ki, Hıristiyanlık ve Yahudiliği öğrenmenin tek yolu kitaplar değil, meğer diyalogmuş.

Ali Eren Vakit - Gazetesi


6 yorum

Muhterem Ali Eren Beye Sizi

Muhterem Ali Eren Beye
Sizi vakit Gazetesindeki yazılarınızdan ve yeni yenide internet üzerinden takip ediyorum.Kimsiniz ne iş yaparsınız,hangi cemaattensiniz bilmem.Fakat yazılarınızdan anladığım kadariyle Ehli Sünnet vel Cemaat Mesheb'inde olan bir müslüman olduğunuzu anlıyor,ve bu yüzdende gıyaben sizi seviyor ve takdir ediyorum.Allah-ü Teala Hazretleri görüşünüzü keskin,anlayışınızı kuvvetli,yazılarınızı tesirli ve daima Yüce İslam Dinine hadim,Ehli Sünnet yolunda daim eylesin.Büyüklerin himmet ve feyzi üzerinize ve çümle Ehli Sünnet yolcularının üzerine olsun.Allah-ü Teala Hazretleri yar ve yardımcımız olsun.

13.11.2007 - misafir

ALİ EREN BEYE SEVGİLER VE SAYGILAR

ALLAH SİZDEN VE SİZİ YETİŞTİRENLERDEN RAZI OLSUN. BU KONUDA İSLAMA UYGUN EN GÜZEL CEVAPLARI YAZDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ VE HİZMETİNİZİN DEVAMI İÇİN DUA EDERİZ.

13.03.2008 - misafir

Doğru islam veya Allahın

Doğru islam veya Allahın resulü yoluyla kullarına gönderdigi din demek olan ehl-i sünnet vel cemaat akıdesine uygun yazıyorsunuz.Allah sizden razı olsun.

19.09.2008 - misafir

Tebrikler öncelikle

KARDESImizi yazdıklarından dolayı teşekkür ediyorum. UMARİM ASİL DUYMASİ GEREKEN VE DERS ALMASİ ICAB EDENLER BU MESAJİ ALİRLAR. Allah'a emanet olun kendinize iyi bakın

24.12.2008 - misafir

ben de bu dinler arası

ben de bu dinler arası diyalog faaliyetiyle ilgiili çalışıyorum, hatta su anda bunla ilgili bir ödev hazırlamam gerekiyor, daha önce sunumumu yaptım uzatmadan söyleyim okuduklarımdan, papanın kendi açıklamalarından, vatikanın açıklamalarından görüğüm kadarıyla diyalog denen sey tamamen insanları katolik kilisesine cekmek için yapılmaktadır, katolikler bunu kendileri belgeleriy söylüyorlar, diyalog katolikler tarafından 65 yılında icat edilmş kavramdır ve bu bir misyon faaliyetidir, islamın ve diğer dinlerin hıristiyanlıpa yakın gördükleri özelliklerini bulup insanları hıristiyanlığa yaklaştırmak istemektedirler. hıristiyan agzıyla diyor bu bir miisyonerlk faaliyetidir diye bizim saf vatandaşlar ya da okumuş cahilller, diyalogu hala karşılıklı konusma sanıyor,
diyalog yapılmasın demiyorum cunku bu işin mecbur içindeyiz, bu işi yapacklar adam gibi hazırlanıp taviz vermeden, milletin kafasını kaıştırmadan, imanımızı ifsat etmeden bu işi yapsınlar, sen dik durursan gavur kacacaktır zaten,

07.01.2009 - misafir

din

s.a dinler arası dıyolog sadece karşılıklı saygıdr okadar aksı halde islamın haram dedıgının hırıstıyanlıkta helal dıye veya yahudılıkte olupta ıslamda olmayan bır konuyu ıslamda varmış gıbı gostermek bu dıyalog degıl dını saptırmaktrkı bu da ALLAH korusun buyuk coooook buyuk gunahtır dınden cıkarsınız konuştgunuz konu ekonomı tarıh veya başka bır şey degıl dın dır emın olun yer yuzunde islamdan başka dın batıldır ve buda ayetle sabıttır hadısle sabıttır bunun aksını soyleyen dınden cıakr a.e.o

19.08.2009 - misafir

Konular