Zehirli | Konular | Kitaplar

Hz. İsa'nın Ölüleri Diriltmesi

Hz. İsa'nın İncillerde nakledilen mucizelerinden biri de onun ölüleri diriltmesi olayıdır. Dört İncilde Hz.İsa'ya nisbet edilen üç diriltme olayı vardır. Bunlardan birincisi, üç Sinop-tik İncilde yer alan havra yöneticisinin kızının diriltilmesi olayıdır.

Yuhanna 'da yer almayan bu olay, diğer üç İncilde birbirinden biraz farklı bir şekilde anlatılmaktadır. Bir havra yöneticisi, Hz.İsa'dan, ölen kızını diriltmesini ister. Hz. İsa bu isteğe olumlu cevap vererek yöneticinin evine gider. Matta'ya göre, Hz.İsa eve girdikten sonra kızın elinden tutup onu ayağa kaldırır ve kız canlanır. Markos'a göre ise, Hz.İsa kızın elinden tuttuktan sonra ona "Talita Kumî" (Kızım kalk !) demiş ve kız bu emirle canlanmıştır. İkinci diriltme olayı sadece Luka'da yer almaktadır. Luka'ya göre Hz.İsa bir dul kadının ölen oğlunu yeniden diriltmiştir. Üçüncü diriltme olayı ise sadece Yuhanna'da yer almaktadır.

Yuhanna'ya göre, Marta ile Mecdelli Meryem'in erkek kardeşleri Lazar'ın, ölerek mezara konmasından dört gün sonra, Hz.İsa onun mezarına gelmiş ve bir süre dua ettikten sonra yüksek sesle Lazar'a, "Lazar dışarı çık!" diye bağırmış, Lazar da hemen canlanarak ayağa kalkmış ve mezardan dışarı çıkmıştır.

Ölüleri diriltme mucizelerinden birincisi üç Sinoptık İncilde müştereken yer almaktadır. İkincisi sadece Luka'da yer almaktadır, bu mucize Matta, Markos ve Yuhanna'da yoktur. Üçüncüsü, Sinoptik İncilerde yoktur, sadece Yuhanna'da yer almaktadır.


24 yorum

Hz.İsa'nın dirilttiği

Hz.İsa'nın dirilttiği insanlar ne kadar yaşıyordu?Diriltikten hemen sonra ölüyorlar mıydı yoksa yeni bir hayat daha mı veriliyordu?Hemen cevaplarsanız çok mutlu olurum.

14.11.2009 - misafir

çok saçma inanmayın en

çok saçma inanmayın en güzel din islam dır biz bu dii yok saymıyoruz ama değiştirilmiş din allahın hükümleri insanların kendi arzularına göre değişmiştir anlayışınız için teşekkürler

15.05.2011 - memo

Hemen Ölmüyorlardı Dul

Hemen Ölmüyorlardı Dul kadının Kardeşini Dirilttiğinde O yaşamıştır Ortalıkta gezmiştir fakat Sonrada süleyman tapınağının kahinleri onu öldürtmüştür çıkarlarına ters düştüğü için. Dirilttiği bir diğer insanda Nuh'un 2ci oğlu Sam di en azından öyle diyorlardı Süleyman tapınağının kahinleri onu diriltmesini istemişlerdi oda mezarının başında sam kalk ayağı demesyle birlikte canlanmıştı ve ona sormuştu yaşamak istermisin rabbin sana 2.nci bir hayat versin istermisin diye sormuştu o hayır burdaki acılarım bana yetiyor tekrar tekrar acı çekmek istemem demişti.

19.07.2011 - misafir

bence olayların aslını

bence olayların aslını bilmeden yorum yapmazsak ıyı olur anlayısınız ıcın tesekkurler

31.07.2011 - yunus emre ocak

bencde cok sacma

herkes kendince birseyler soyluyor kuranda bunlar sabit ayetlerde yaziyor ALLAHin hz muhammde vermedigi mucize diriltmayi isamiyami vermis inanmiyorum herseyi yaratan allahdir tek o diriltir o oldurur.............Öldüren de dirilten de O'dur. (NECM/44)

Hiç şüphesiz, göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. O, diriltir de, öldürür de. Size O'ndan başka ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı. (TEVBE/116)

Ondan başka hiçbir ilâh yoktur. O hem yaşatır, hem öldürür. O sizin de Rabbiniz, sizden önceki babalarınızın da Rabbidir. (DUHAN/8)

11.08.2011 - belinay

neden zorunuza gidiyor

neden zorunuza gidiyor hazmedemiyorsunuz herkes biliyor isanin dogusu ölümü ve diriliside benersiz yarattigi mucielerin sadece yüde biri bile muhamediniz yarattimi yaratiysa hani nerde muhamed sadece keyfi ve zevki pesinde ancak 7 yaslarinda kizlarla evlilik düsüncesinde yapmayin be kardesim yanlis yapiyorsunuz isayla muhamed hasa bir tutamazsiniz cok ayri herseyden önce hazretiler evlenmez zevkin pesinde kosmaz ama canim benim isa bizim icin idama katlandi sirf bizler mahfolmuyalim diye ses etmedi idama geldi burakin allahinizi seversiniz bu islam konusunu sanki inad etmis gibisiniz nihat hatipoglu o bile gercekleri anlatti tam bu aksam isanin mucizelerin yaratttigi artik ne diyelim

19.08.2011 - katrin

isanin mucizeleri keske

isanin mucizeleri keske simdi bile olsaydi ama yinede o bizimledir kim bana inanir ve beni cagirirsa ben kapida size gelirim dedi canim benim hiristiyanlik herkese nasip olmaz

19.08.2011 - misafir

mucizeyi inkar eden arkadaşların dikkatine

araştırmadan lütfen bişeyleri kestirip atmayalım ve kuran meali okumaya çalışalım arkadaşlar.kuran ı kerimde apaçık olarak isa (as)ın ölüleri Allah ın izniyle dirilttiği yazıyor.hangi ayet derseniz ali imran suresi 45-51 arası ayetleri okursanız orada isa peygamberin mucizeleri yazıyor.bu mucizeyi inkar eden kuran ayetini inkar etmiş oluyor bilmedende olsa.bu yüzden dikkatli olalım

19.08.2011 - zynp

CVP:neden zorunuza gidiyor

Hayırdır 7 yaşındaki kız evliliği çok dikkatinize çekmiş gibi.. Sen evde mi kaldın yoksa? Bu ülkede bırak yediyi 1 yaşındaki cocukları bile evlendiriyorlar. Adına da BEŞİK KERTMESİ diyorlar. Evlilik çağına geldiklerine de düğünlerini yapıyorlar. Hristiyan batı avrupasında ise 7-8-10 yaşlarındaki cocuklar ergenliğe girerken okullarında cinselliği korunmayı ders olarak anlatıyorlar.. Doğurmayın ama yatın kalkın diye öğüt veriyorlar..

Hz. isa bizim de peygamberimiz. Fakat yukarıdaki eleştiriler sizin bozuk incillerinize göre isa potresine.. Sizin yalanlarınız eleştiriliyor. Bence sataşacağınıza oturup bu ilmi açıklamalara cevap vermeyi deneyiniz

20.08.2011 - cevap

katrin sözüm sana belliki

katrin sözüm sana belliki sen müslüman değilsin Hz. MUHAMMED (s.a.v.)bütün kainata peygamber gelmiştir Hz.isa Hz.musa Hzyunus ve diğer bütün peygamberler hepimizin peygamberleridir ama senin gibi cahil insanlar bunları bilmezler önce adam gibi araştırmanı yap sonra konuş dengesizliğin lüzumu yok Hz.Muhammed(s.a.v.)hakkında yorumlarına dikkat et O daha hayata gelmeden ismi cennetin kapısına yazıldı Hz.Adem 'in affedilmesinin tek sebebi O 'nun ismidir önce adam gibi araştırma yap

21.08.2011 - misafir

katrine ye verdigin cevap hic hos deil VE EKLEME YAPIYORUM

evet guzel aciklamissin kardesim bazi seyleri fakat bi musluman olarak evde kaldin cumlesini begenmedim... besik kertmesine bukadar ilimli bakmana begenmedim ... ozman ki sartlarla buzaman ki sartlar bir deil arap ulkelerinde kizlar daha erken ergenlik cagina giriyo bu da dipnot olarak belirtmek istedim... hem o peygamber efendimiz s.a.v ki kendin yasca buyuk dul biriyle evlenmistir kendisi temiz olmasina ragmen ... ALLAH U TEALININ BILGISI BIZDEN DAHA COK AKLIMIZIN ERMEDIGI SEYLER GUN GELIR ANLARIZ INSALLAH....

22.08.2011 - kül kedisi

aynen aynen aynen katılıyorum

aynen aynen aynen katılıyorum

15.09.2011 - misafir

hz isa a.s tanri deildir. Hz

hz isa a.s tanri deildir. Hz isa a.s tanrinin ogluda deildir.hz isaninda Rabbi ALLAH.hz.muhammedin de rabbi ALLAH tir.hz muhammed şöyle evlendı böyle evlendı demek cahilliktir.hz muhammed te ALLAH'ın elçisi.hz isa 'da. Kuranda hz muhammed s.a.v için biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.dıyor ALLAH . Hz muhammed.son peygamber ve peygamberler gerdanlığının ortasındaki en buyuk mucevher.peygamberlerın peygamberıdır. ALLAH katında hak din islam dır. Hz isa ya inen kitap ve din. insanların kendi çıkarına göre değiştirildi.peygamberleri tartışmayalım arkadaşlar.tüm peygamberlerin ve tüm insanların yaratıcısı,rabbi ALLAH'tır.saygılarımla..

24.09.2011 - Sefa

Kuran'ı Kerim'de Hz. İsa'nın ölüleri diriltmesi hakkındaki bilgi

kesinlikle Hz. İsa'da Allah'ın bir peygamberidir ve ona da ayetler indirilmiştir. ve ona da diğer peygamberler gibi Allah'ın izniyle bazı mucizeler verilmiştir. bir müslüman bunu inkar ediyorsa Kuran'ı Kerim'i farketmeden inkara kadar gider. çünkü kutsal kitabımızda Hz. İsa'nın mucizelerinden bahsedilmiştir. o diriltmeyi de inkarcıları inandırmak adına Allah'ın izniyle yapıyor. keyfi ha şu ölenide diriltiyim diye verilmiş bir mucize değil Hz. İsa'ya.. yani her önüne geleni diriltmemiş.

Allah birdir. Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimiz peygamberimizdir. Dinimiz İslamdır. Kitabımız Kuran-ı Kerim'dir. ama bu saydıklarıma iman edenler yani müslüman olanlar diğer dinleri farklı dönemlerde gelen peygamberleri ve onlara indirilen kitapları redderse dinden çıkar Allah muhafaza.

Kuran'ı Kerim'de ölüleri dirilttiğine dair 2 ayet:

1) Ölüleri Diriltmesi, Anadan Doğma amayı ve Abraşı iyileştirmesi: Hz. İsa'nın elinde zuhur eden mucizelerden olan bu iki harikulade olayı gösteren ifadeler, yukarıda zikredilen ayet-i kerimenin içinde şöyle geçmektedir: "... Keza ben anadan doğma
amayı ve abraşı iyileştirir, hatta Allah'ın izniyle ölüleri diriltirim..." (al-i İmran:3/49).

2) Düşün ki sen: Sen Benim iznimle anadan doğma amanın gözünü açıyor, abraşı da iyileştiriyordun. Düşün ki
sen Benim iznimle ölüleri kabirden diri olarak çıkarıyordun." (Maide, 5/110).

Bu mucizelerin nasıl ve ne şekilde gerçekleştiğine dair Kur'an-ı Kerim'de başka bilgi mevcut değildir. Bu
mucizeler, tıp ilminin metotlarının çok ileri seviyede olduğu bir devirde zuhur etmiştir. O dönem insanlığının ileri
sahada olduğu tıp ilminde tedavisi imkansız olan hastaların iyileştirilmesi ve hatta tıp ilminin ulaşmayı
hedeflediği en son nokta olan ölülerin diriltilmesi gibi imkansız gördükleri aşamada Hz. İsa'nın elinde meydana
gelen bu mucizeler ile, onun peygamberliğinin doğruluğu ortaya çıkmış oluyor ve getirdiği kitap İncil'in de Allah
kelamı olduğu apaçık anlaşılmış oluyordu.

lütfen bilgi edinmediğimiz konularda bilmişlik taslayıp imanımızı riske atmayalım.

27.09.2011 - bir dost

Kimin zoruna gidiyor belli!

Konuştuğunuz konuyu abartmışsınızda abartmışsınız.Evet H.z İsa'da bizim peygamberimiz H.z Muhammed de kimse bunu inkar edemez birbirleriyle aynı kefeye koyamaz bütün peygamberlerimizin farklı özellikleri vardı ama en sonuncu peygamberimiz H.Z MUHAMMED İSLAMIN KALBİDİR. biraz kuran okusanız burada salak salak konuşmazsınız.Kimsenin de kafasını karıştırmaya hakkınız yok.Herşey Kuranı kerimde zaten anlatılıyor.okuyun..!

18.12.2011 - Mlk